Problemy społeczne i zawodowe Informatyki

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej
Wszech otaczająca nas komputeryzacja i ciągły jej rozwój, przylgnął do Naszego życia codziennego na dobre. Dzięki udogodnieniom jakie dał ludzkości rozwój informatyki w ostatnich latach, bez wątpienia żyje się lepiej i komfortowo. Czy aby jednak rozwój niesie za sobą same korzyści? Bez wątpienia XXI wiek, jest wiekiem komputeryzacji. Dziś nikt nie wyobraża sobie zwykłego codziennego dnia, bez pełnego oraz komfortowego dostępu do Internetu, oprogramowania ułatwiającego nie tylko pracę, ale także często życie codzienne, czy chociażby mających na celu wprowadzenie nas w stan rozluźnienia - gier komputerowych. Wszech otaczająca nas komputeryzacja i ciągły jej rozwój, przylgnął zatem do Naszego życia codziennego na dobre. Dziś już nikogo nie dziwi Internet w telefonie komórkowym, czy osaczone "Internetem z powietrza" tzw. Punkty "hot-spot", z których korzysta coraz większa liczba mieszkańców dużych jak i średnich miast. Dzięki tym, ale również i innym udogodnieniom jakie dał ludzkości rozwój informatyki w ostatnich latach, bez wątpienia żyje się lepiej, łatwiej oraz bardziej komfortowo. Czy aby jednak rozwój niesie za sobą same korzyści? Nie do końca…

Problemy jakie niesie za sobą współczesna informatyka, podzielić można na te dotyczące społeczności komputerowej oraz tą ściśle związaną z pracą w branży IT. W niektórych przypadkach ciężko jednoznacznie dany problem przypisać do konkretnej grupy społecznej, nie mniej jednak postanowiłem nieco bliżej przyjrzeć się temu tematowi. Ilość problemów współczesnej informatyki wręcz przytłacza. Najbardziej niepokojący wydaje się być fakt, iż mając na co dzień styczność z szeroko rozumianą komputeryzacją, owych problemów nie jesteśmy w ogóle świadomi.

Nadmiar informacji przytłaczający pracowników z branży i skutki wynikające z problemu radzenia sobie z nimi, to tak naprawdę rzecz, z którą spotykają się już niema wszyscy w branży IT. Tu jednak wiele zależy od nas samych, naszego podejścia do pracy, indywidualnego charakteru oraz tego jak radzimy sobie w sytuacjach stresowych itp. Ilu z Nas pracuje na co dzień przy stanowisku komputerowym? Dziś każdy pracownik branży spędza dziennie kilka godziny przy komputerze stacjonarnym lub laptopie. Na ile poprawnie w tym wypadku przygotowane są stanowiska pracy? Tak naprawdę to w Naszym własnym interesie leży, aby Nasze miejsce pracy było wygodne i bezpieczne. Na problemy zdrowotne, a nawet kalectwo mogą narazić się wszyscy Ci, którzy w nieodpowiedni sposób korzystają przez okres kilku lat z nie ergonomicznych stanowisk pracy. W czym tkwi problem? Chociażby w złym ustawieniu monitora, wysokości blatu biurka, wysokości krzesła, odległości pomiędzy dolną krawędzią stołu a siedzeniem itp. Nie bez znaczenia w tym wypadku jest również ułożenie dłoni, które powinny spoczywać na biurku. Kolejnym z powyższych niedociągnięć mogą być tzw. "choroby zawodowe". Wobec tego ilu z Nas pracuje przy odpowiednio przygotowanych stanowiskach pracy?

Zagłębiając się w temat dalej - przestępstwa komputerowe. Czym one są i na czym polegają? Przestępstwa komputerowe to działalność przestępcza przeciwko zawartości danych oraz łamaniu praw autorskich. Tak jak tradycyjne przestępstwa, przestępstwa komputerowe mogą przybierać różne formy jak i mogą występować prawie o każdym czasie i w każdym miejscu na świecie. Cyberprzestępcy popełniający przestępstwa komputerowe stosują różnego rodzaju metody w zależności od ich umiejętności oraz celu jaki sobie obrali. Nie powinno nikogo zaskakiwać stwierdzenie, iż przestępstwa komputerowe są tak samo traktowane jak tradycyjne przestępstwa, gdzie jedyną różnicą jest rodzaj użytego narzędzia jakim jest siec teleinformatyczna oraz komputer. Istnieje wiele rodzajów przestępstw komputerowych, niektórzy hackerzy posuwają się do kradzieży informacji, inni do ich niszczenia, natomiast inni dla własnej satysfakcji włamują się na strony wielkich korporacji zostawiając administratorom ich systemów niemiłe żarty w systemie. Wszystkie wymienione wyżej działania podlegają karze zgodnie z odpowiednimi artykułami kodeksu karnego. Zdecydowana większość przestępstw komputerowych dokonywana jest poprzez Internet. Ułatwił on nam życie, dał jedna również wyśmienite warunki dla zdolnych hackerów. Internetowi przestępcy bardzo często są praktycznie bezkarni, ponieważ trudno jest ich uchwycić na gorącym uczynku i znaleźć odpowiednie dowody na popełnienie przez nich przestępstwa.

Digitalizacja gospodarki, wraz ze wszystkimi możliwościami i korzyściami, niesie jednak za sobą konieczność zmagania się z dotychczas nieznanymi zagrożeniami. Ich źródło tkwi w specyfice najistotniejszego zasobu jakim stała się informacja. Z tego powodu organizacje kładą coraz większy nacisk na szeroko rozumiane bezpieczeństwo systemów informatycznych.
Blog młodzieżowy - patrolowcy
---
Autorem artykułu jest Yomas
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).