Apoteoza George'a Washingtona

George Washington, (pol. Jerzy Waszyngton), (ur. 22 lutego 1732[1], zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason[2]. Uważany za ojca narodu amerykańskiego. Apoteoza Waszyngtona (ang. The Apotheosis of Washington) - ogromnych rozmiarów fresk pędzla włoskiego malarza Constantino Brumidiego zdobiący kopułę rotundy budynku Kapitolu w Waszyngtonie, namalowany w 1865 roku. [...] W centrum malowidła znajdują się również wyobrażenia trzynastu tworzących krąg dziewic symbolizujących 13 pierwszych kolonii, które utworzyły Stany Zjednoczone. (wikipedia.org)
Na wstędze pośrodku obrazu odczytamy "e pluribus unum":
e pluribus unum, łac., jedno uczynione z wielu, zwł. rząd narodowy utworzony przez zjednoczenie wielu stanów (napis na pieczęci i na wielu monetach USA).
Malowidło przedstawia symbolicznie: - wojnę - naukę - żeglugę - handel - mechanikę - rolnictwo W kwietniu 1865 roku - tym samym, kiedy powstał obraz - zakończyła się wojna secesyjna. Washington walczył o niepodległość Stanów Zjednaczonych. Czy to było przyczyną jego "uświęcenia" przez artystę? Czy w tym obrazie tkwi jakieś głębsze przesłanie? Zachęcam do przyjrzenia się tematowi z bliska. Apoteoza Waszyngtona Kiedy przyjrzymy się malowidłu z bliska, dostrzeżemy tzw. circumpunct. Słowo to po prostu oznacza symbol kropki wewnątrz okręgu: Circumpunct Zastanawiam się, czy nie będzie to nadinterpretacja, ale warto zauważyć, że okrąg z matematycznego punktu widzenia to zbiór nieskończonej liczby punktów jednakowo odległych od środka. W środku znajduje się tylko jeden punkt, co mogłoby dodatkowo tłumaczyć napis "e pluribus unum", "jedno uczynione z wielu".

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).