Chlorek cynku – zastosowanie i właściwości

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

Chlorek cynku jest substancją wykorzystywaną w wielu branżach. Może być używany zarówno jako ciało stałe, jak i wodny roztwór. W obu przypadkach chlorek cynku posiada unikatowe właściwości, które odpowiadają za sposoby jego stosowania. Czym więc dokładnie się on charakteryzuje, w jakich sytuacjach jest przydatny i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz właśnie w tym arty​kule.

Artykuł porusza następujące zagadnienia:

  1. Chlorek cynku – zastosowanie wynika z właściwości

  2. Zastosowanie chlorku cynku – jakie najczęstsze?

  3. Chlorek cynku – zastosowanie w produkcji baterii

  4. Zastosowanie chlorku cynku jako środek ochrony roślin

  5. Ocynkownie ogniowe a zastosowanie chlorku cynku

Chlorek cynku – zastosowanie wynika z właściwości

Chlorek cynku jest nieorganicznym związkiem chemicznym, którego wzór sumaryczny to ZnCl2. Jest bezzapachowym ciałem stałym o białym kolorze. Do najważniejszych właściwości tej substancji zaliczyć należy: silną higroskopijność oraz dobrą rozpuszczalność w wodzie, glicerynie, alkoholu etylowym, a także eterze i acetonie. Dodatkowo potrafi przeciwdziałać zamarzaniu, powoduje syntezę białek i wiązanie węglowodanów. Do jego cech należy również wzmacnianie skuteczności działania azotu podczas procesu upraw.

Zastosowanie chlorku cynku – jakie najczęstsze?

Wspomniane wcześniej właściwości sprawiają, że chlorek cynku zastosowanie ma m.in. w przemyśle metalurgicznym jako składnik potrzebny do wykonania cynkowania ogniowego i galwanicznego (np. uzupełnianie kąpieli topnika czy element składowy nowej wanny z topnikiem). Wykorzystywany jest także w rolnictwie i ogrodnictwie (nawozy i inne środki ochrony roślin). Poza tym wymienić można również zastosowania chlorku cynku, takie jak:

  • elektrolity do baterii (cynkowo-węglowych i cynkowo-powietrznych),

  • wspomaganie suszenia różnego rodzaju produktów,

  • składnik podczas drukowania tkanin,

  • produkcja past lutowniczych,

  • składnik przy wytopie stopów cynku,

  • składnik w syntezie organicznej jako kwas Lewisa.

Chlorek cynku – zastosowanie w produkcji baterii

W przypadku zastosowania chlorku cynku w produkcji baterii, pełni on funkcję elektrolitu. Jego dokładny skład zależy od rodzaju baterii. W cynkowo-węglowych główną rolę odgrywa chlorek amonu. Ich zaletą jest dość niska cena, jednak wydajność tego typu baterii jest zdecydowanie niższa niż chociażby w przypadku tych alkaicznych. Dlatego też używane są w niewielkich urządzeniach, takich jak pilot do telewizora czy zegar. Natomiast w bateriach cynkowo- powietrznych, jak sama nazwa wskazuje, poza chlorkiem cynku dużą rolę odgrywa także powietrze. Po zdjęciu specjalnej nalepki ochronnej, do wnętrza baterii dostaje się powietrze (przez drobne otwory). Dzięki temu w katodzie powstają specjalne molekuły, które przemieszczają się do cynkowej anody. Tam w wyniku reakcji chemicznej wytwarzane są ruchome elektrony, odpowiedzialne za powstawanie prądu. Ten rodzaj baterii używany jest m.in. w aparatach słuchowych.

Zastosowanie chlorku cynku jako środek ochrony roślin

Chlorek cynku zastosowanie ma też w sektorze rolniczym jako mikronawóz (cynkowe nawozy składają się przede wszystkim ze związków cynku, takich jak siarczan, azotan i właśnie tlenek). Jest to spowodowane właściwościami plonotwórczym, które polegają, tak jak już było wcześniej wspominane, m.in. na wzmacnianiu wchłaniania przez rośliny niektórych substancji, np. azotu. Dzięki temu plony stają się większe i jednocześnie bardziej dorodne. W tym celu chlorek cynku zastosowanie ma głównie w przypadku kukurydzy. Nawożenie może wówczas odbywać się za pomocą oprysku lub poprzez aplikację doglebową. Pierwszy sposób jest jednak efektywniejszy. Ponadto warto także wspomnieć, że cynk wzmacnia także odporność roślin oraz zapobiega rozwojowi licznych chorób.

Ocynkownie ogniowe a zastosowanie chlorku cynku

Cynkowanie ogniowe jest procesem, polegającym na nakładaniu wytrzymałej powłoki cynkowej na stal. Dzięki temu staje się ona o wiele bardziej wytrzymała, dlatego też wykonane z niej przedmioty nie ulegają korozji przez wiele lat. Podczas wykonywania cynkowania ogniowego istotną rolę odgrywa zastosowanie chlorku cynku. Pełni on wówczas funkcję uzupełnienia wanny topnika podczas kąpieli. Związek ten może także przywrócić odpowiednią proporcję soli podczas tej kąpieli. Jednak niezależnie od zastosowania warto pamiętać o tym, że chlorek cynku powinien pochodzić od sprawdzonego producenta. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, co do jego jakości.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).