Dobry sposób na segregację śmieci

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej

Od lipca 2013 roku weszła w życie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zwana powszechnie ustawą śmieciową. Na jej podstawie obowiązek organizacji gospodarki śmieciami przypadł samorządom gminnym. Jakie ta ustawa ma znaczenie dla przeciętnego Kowalskiego oraz co zrobić, aby za śmieci zapłacić mniej?

Jakie zmiany dla gmin

Każda gmina została zobowiązana w ustawie do podpisania umowy na wywóz odpadów komunalnych ze wszystkimi mieszkańcami i firmami działającymi na jej terenie. Efektem ma być zobowiązanie wszystkich do płacenia za własne śmieci. Szacuje się, że dotychczas jedynie około 70% społeczeństwa miało własne kosze na śmieci i podpisane umowy z firmami specjalizującymi się w wywożeniu odpadów. W efekcie wiele śmieci trafiało do lasów, przydrożnych rowów, na nieużytki i do pieców. Nie trzeba nadmieniać, że wszystkie powyższe zachowania skutkowały zagrożeniem dla czystości środowiska naturalnego.

Jakie zmiany dla mieszkańca

W obecnym stanie prawnym każda osoba ma obowiązek podpisania z gminą umowy na temat wywózki śmieci oraz uiszczania opłat zgodnie ze złożoną przez siebie deklaracją, w której określa sposób wyrzucania przez siebie śmieci oraz deklaruje lub nie ich segregację. Na terenie nieruchomości stanowiących własność prywatną segregacja odbywa się przeważnie w systemie workowym. Generuje on jednak nieporządek, więc coraz więcej osób samodzielnie zaopatruje się w specjalne kosze do segregacji śmieci, które można nabyć między innymi na stronach internetowych takich firm, jak ole.pl. Na osiedlach wielorodzinnych zasady obowiązywania ustawy są takie same, tyle że wielkie kontenery do segregacji przeznaczone są dla wszystkich mieszkańców.

Pojemniki służące do segregacji śmieci to nowość na polskim rynku. Dotychczas znacznie łatwiej było kupić duże kontenery niż niewielkie kosze do segregacji. Na przykład w ofercieole.pl znajdziemy między innymi domowe kosze na śmieci, które uporządkują odpadki w każdej kuchni – nie zabiorą dużo miejsca, ale jednocześnie doskonale się sprawdzą podczas dzielenia odpadów, ułatwiając tym samym życie mieszkańcom.

Co zrobić, aby było taniej?

Śmieciowy interes zdecydowanie nie jest tani. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów może spowodować znaczne zmniejszenie opłat za ich wywóz. Deklarując na segregację odpadów, znacznie zmniejszysz koszty opłat za pozbycie się śmieci. Segregację najłatwiej realizować już na poziomie kuchni, którą warto zaopatrzyć właśnie w specjalne pojemniki do segregacji odpadków.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).